Haber

Portekiz Başbakanı Antonio Costa, lityum madenciliği ve hidrojen projelerindeki yolsuzluk skandalının ardından istifa etti

Portekiz Başbakanı Antonio Costa, lityum madenciliği ve hidrojen projelerindeki yolsuzluk skandalının ardından istifasını Portekiz Cumhurbaşkanı Marcelo Rebelo de Sousa’ya sundu.

Portekiz’de lityum madenciliği ve hidrojen projelerinde tespit edilen usulsüzlüklere ilişkin başlatılan soruşturmanın ardından Portekiz Başbakanı Antonio Costa istifa etti. Costa, açıklamasında istifasını Portekiz Cumhurbaşkanı Marcelo Rebelo de Sousa’ya sunduğunu, vicdanının rahat olduğunu ve bir daha başbakanlığa aday olmayacağını belirtti.

Savcılar, soruşturmanın baş şüphelisi olarak Portekiz Altyapı Bakanı Joao Galamba’yı belirledi. Soruşturma kapsamında Costa’nın başdanışmanı Vitor Escaria ve Costa’nın arkadaşı olduğu bilinen Diogo Lacerda Machado’nun da aralarında bulunduğu 5 kişi gözaltına alındı.

Soruşturma kapsamında birçok hükümet binasında 40’tan fazla arama yapıldı. Muhalefet hükümetin derhal istifasını talep etti.

Sosyalist lider Costa 2015’ten beri başbakanlık koltuğundayken, ülkede en son geçen yılın Ocak ayında erken seçim yapılmıştı. – LİZBON

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu