Haber

İddia… Ali Erbaş ile Diyanet İşleri Yüksek Kurulu arasındaki kavga: Cevap verirsem ağzım bozulur, küfürler çıkabilir.

Gerginlik yaşadığı bilinen Diyanet İşleri Yüksek Kurulu’na (DIYK) yönelik sosyal medya kısıtlaması ve kurulun Diyanet’e tabi olun talimatının ardından Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın bir süre sonra kurul toplantısına katıldığı öğrenildi. kamuya açık paylaşım için basın danışmanlığı.

Cumhuriyet gazetesinden Sefa Uyar’ın haberine göre; Erbaş’ın 3 ay önce yapılan heyet toplantısına lider yardımcıları ve genel müdürlerin de aralarında bulunduğu kalabalık bir grupla katıldığı ve ‘vücut gösterisi’ yaptığı öne sürüldü. Daha önce benzeri bir uygulamanın olmaması nedeniyle şaşkınlıkla karşılanan kalabalık katılım, toplantıda da gergin anlara neden oldu.

Erbaş, gündeme ilişkin sunum yapacak olan DYK Lideri Abdurrahman Haçkalı’dan konuşmasını kısa tutmasını istedi. Ancak Hakkalı, Erbaş’ın uyarısını dikkate almayarak yaklaşık yarım saat konuşma yaptı.

Hakkali’nin ardından Erbaş ile görüşmeye gelen başkan yardımcıları ve genel müdürler de söz aldı. Dönemin Rehberlik ve Teftiş Kurulu Başkanı Fatih Mehmet Karaca, toplantı salonunun duvarlarında ‘istişare’ ayetlerinin bulunduğu tablolara dikkat çekerek, “Ayetin gereğini yapalım ve bize danışalım. “

Bunun üzerine Hakkalı, meclis sekreterine dönerek, “Bütçemiz ne durumda?” O sordu. “Paramız var” cevabını alan Hakkali, diğer birimlerin istişare yapmadığını ima ederek, “O zaman istişare ayetlerinden birini buraya yapalım ve her birime hediye edelim” dedi. Karaca, “Cevap verirsem ağzım bozulur, küfür çıkabilir” diyerek sözlerini noktaladı ve araya giren Önder Erbaş konuyu kapattı.

Hakkali ise Erbaş’a sert bir şekilde “yöneticilerin bir daha toplantıya katılamayacaklarını” söyledi. Tartışmalı görüşmeden kısa bir süre sonra Karaca, Brüksel Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşavirliği görevine getirildi. (KAYNAK)

haberodunpazari.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu