Haber

CHP Özel: 100 bin çadırla bu faciaya yakalandılar

CHP Küme Başkan Yardımcısı Özgür Özel, “Çadır açığımız çok büyük. Bugün neden çadır yok derseniz 2018’den beri Süleyman Soylu’ya bağlı bir kurum olarak görev yapan AFAD’ın gevşekliğindendir. 2,5 yıldır Kızılay’dan çadır almıyorlar. Raporlarında 100 binden az çadır var. 100 bin çadırla bu faciaya yakalandılar” dedi.

CHP’li Özgür Özel, TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Özel, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun iktidar muhalefet ayrımı yapmadan deprem bölgesindeki tüm belediye başkanlarıyla istişare halinde olduğunu belirterek, “O sadece CHP belediyeleriyle çalışmıyor. Bunu Recep Tayyip Erdoğan yapmıyor. Türkiye’nin de yok. Böyle bir yaklaşım; Kemal Bey’in dün Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ettiği yaklaşıma ihtiyacı var” dedi.

Çadırın deprem bölgelerinde en çok talep görenlerin başında geldiğini ifade eden Özel, “Şu anda tüm çadır üreticileri devlete çadır üretmekle meşgul. Çadır sıkıntımız çok büyük. Bağlı bir kurum olarak çalışan AFAD’ın gevşekliği yüzünden.” Soylu’nun 2.5 yıldır Kızılay’dan çadır almıyorlar son raporlarında 100 binden az çadırları var 100 bin çadırla bu faciaya yakalandılar CHP’li belediyelere çadır alacağız çadır yok ;Çünkü AFAD için çadır kuruyorlar.” Başarır’ın Hatay’da görev başında olduğunu söyledi. Özel, “Enkaz altından hayat kurtarmaya çalışan milletvekilinin dokunulmazlığını kaldırmaya çalışıyorlar” dedi.

Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un deprem inceleme komisyonu kurulmasına ilişkin açıklamasını hatırlatan Özel, “Biliyorsunuz muhalefet bunu hep istiyor, iktidar hep reddediyor. Deprem komisyonu üçüncü kez kuruluyor. Sonuncusunun raporu. 5 Ekim 2021’de görüşüldü. TBMM’den tuğla gibi raporlar çıkıyor”Bu komisyonlara bilim adamları, hükümet, muhalefet, uzman vekiller katkı sağlıyor ve yapılması gerekenleri yazıyor. Ama yürütme gereğini yapmıyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu